image_pdfimage_print

20 stycznia 2017 r. odbyła się w Łodzi XI Krajowa Konferencja Rynku Nieruchomości Powszechnego Towarzystwa Ekspertów i Doradców Rynku Nieruchomości PTEiDRN. Rafał Szczeponek – pomysłodawca i wykładowca Szkoły Nieruchomości – został zaproszony do wzięcia udziału w panelu dyskusyjnym pt. „Własność kłopoty czy przywileje”.

Pełny program konferencji tutaj: http://pprn.pl/?p=22132

Rafał Szczeponek: Pozwolę sobie umieścić tutaj kilka zdań podsumowania po piątkowej konferencji. Po pierwsze należy podkreślić wartość merytoryczną i edukacyjną płynącą z tego wydarzenia. Co roku udaje się zaprosić wykładowców z istotnym dorobkiem naukowym, ale i praktyków rynku nieruchomości. Dzięki temu konferencja nie ma charakteru „środowiskowego spotkania towarzyskiego”, ale jest postrzegana jako istotne wydarzenie dla rynku nieruchomości. W programie udaje się połączyć tematy ogólniejsze, makroekonomiczne z bardziej szczegółowymi zagadnieniami praktyki zawodów nieruchomościowych. W tym roku takim otwarciem na szersze horyzonty był wykład prof. Mączyńskiej o globalizacji. W zeszłym roku był doskonały wykład mojego krajana z Opolszczyzny prof. Jończego na temat trendów demograficznych w Polsce. Takie wystąpienia pozwalają dostrzec pewne ogólniejsze zjawiska wokół nas, które mogą mieć kolosalne znaczenie dla naszej pracy na rynku. Mamy bowiem tendencję do zamykania się w pewnych wąskich, branżowych tematach, w codziennej aktywności w firmach itd., a niezwykle ważne jest, aby utrzymywać zdolność szerszego i świeżego spojrzenia na świat, gospodarkę, rynek nieruchomości. Jednocześnie obecne na konferencji są zawsze tematy „bliższe ciału” czyli zagadnienia stricte związane z pośrednictwem, zarządzaniem lub wyceną nieruchomości. Konferencja jest nieodpłatna i możliwe jest to dzięki pozyskanym sponsorom. I tutaj także należy zauważyć, że na konferencji brak jest typowych, reklamowych prezentacji sponsorskich, które niejednokrotnie irytują uczestników, tak samo jak reklama w przerwie ulubionego filmu. Organizatorom udało się wypracować model, w którym wystąpienia sponsorów stanowią integralny i merytoryczny element konferencji, przez co zyskują i sponsorzy (nie są postrzegani jako sprzedawcy własnych usług, ale jako równoprawni uczestnicy dyskusji), i słuchacze (pełen czas spędzony na sali ma wartość edukacyjną). Dla mnie ciekawe było jeszcze wystąpienie prof. Markowskiego, gdyż mogłem spojrzeć na planowanie przestrzenne mniej z perspektywy prawnika, a bardziej urbanisty. Polecam zresztą zapoznanie się z projektem Kodeksu urbanistyczno-budowlanego (i dostępnymi na stronie ministerstwa wstępnymi opracowaniami), gdyż wydaje się, że czeka nas istotna rewolucja w tym zakresie. Polecam udział w konferencji i do zobaczenia za rok.

Akceptuję
Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.